Városlista
2024. május 14, kedd - Bonifác

Hírek

2013. Június 07. 05:00, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Megelőzhető a poszttraumatikus stressz szindróma?

Megelőzhető a poszttraumatikus stressz szindróma?

Egereken végzett vizsgálatuk során a kutatók azonosítottak egy gént, amely a poszttraumatikus stressz szindrómával van összefüggésben. A betegség megelőzése azért is lenne fontos, mert az Afganisztánból és Irakból visszatérő katonák mintegy 20 százaléka szenved a betegségben, amelynek nagyon nehéz a kezelése - számol be a Los Angeles Times.

Egy, a szívszaggató élményt követően adott gyógyszer egereknél megelőzte a poszttraumatikus stressz szindróma kialakulását, mégpedig úgy, hogy működésbe hoztak náluk egy kulcsfontosságú agyi receptort. 'Ezzel megakadályoztuk a PTSD tüneteinek kialakulását' - mondta Raul Andero Gali, az Emory Egyetem neurológusa, a tanulmány vezető szerzője.

A tanulmány felveti annak lehetőségét, hogy súlyos trauma után adjanak az embereknek ilyen jellegű gyógyszert, hogy ezzel megelőzzék az azután már csak nagyon nehezen gyógyítható betegséget. Raul Andero Gali és csapatának célja az volt, hogy megtalálják a betegségért felelős gént, amely segíthet megmagyarázni, hogy egyeseknél miért alakul ki trauma után a betegség, még másoknál nem.

A kutatás keretében egy fából készült táblához ragasztották az egereket két órára, hogy kiváltsák náluk a PTSD tüneteit, beleértve a tanulási problémákat, a memóriazavart és a szorongást. Később megölték az állatokat, majd eltávolították az amygdala szövetet, ami az agy azon régiója, amely az érzelmekkel kapcsolatos emlékekért felelős. Egy kifinomult szűrési rendszer segítségével összehasonlították a traumának kitett és a kontrollcsoportban lévő egerek génjeit.

Az OPRL1 nevű gén olyan utasításokat tartalmaz, ami nociceptin receptorrá alakul az agyban. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy ennek a receptornak az aktiválása hatással van-e a PTSD tüneteinek kialakulására. Végül 1800 emberen tesztelték az eredményeket, akik gyerekkorukban traumát szenvedtek és kialakult náluk a poszttraumás stressz szindróma. Megállapították, hogy akiknek az OPRL1 nevű gén egy meghatározott, de viszonylag gyakori formájával rendelkeztek, azoknál sokkal súlyosabb PTSD tünetek jelentkeztek.

Ezért a kutatók azt remélik, hogy ennek a génnek a szintje idővel megjósolhatja a betegség kialakulásának kockázatát, s így célzott kezelési módszereket dolgozhatnak ki a szakemberek.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 13. 15:45, hétfő | Belföld

Többnemzeti hadgyakorlatot tartanak Pápán

A gyorsaságot és a bevethetőséget demonstrálja a Pápa Bázisrepülőtéren tartott Swift Response 2024 többnemzeti hadgyakorlat

2024. Május 13. 15:43, hétfő | Belföld

Pénzbüntetésre ítélték Czeglédy Csabát az ördög ügyvédje-perben

Hatszázezer forintos pénzbüntetéssel sújtotta Czeglédy Csaba ügyvédet, szombathelyi önkormányzati képviselőt az úgynevezett ördög ügyvédje-perben.

2024. Május 13. 15:40, hétfő | Belföld

Gyopáros Alpár: pályázni lehet falusi utcák, járdák, hidak, kerékpárutak felújítására

Önkormányzati tulajdonban lévő utcák, járdák, hidak és kerékpárutak felújítására pályázhatnak az ötezer lakosúnál kisebb települések a Magyar falu programban

2024. Május 13. 06:00, hétfő | Belföld

Naposan indul a hét, majd megnő a záporok, zivatarok esélye

Napos idő várható gomolyfelhőkkel a hét első felében, 19-25 Celsius-fokos csúcshőmérsékletekkel, majd megnő a záporok, zivatarok esélye - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.